Tozlaşma için Robot arılar üretiliyor

Tozlaşma için Robot arılar üretiliyor

Yorulmadan, kullandığımız zehirlerden, değişen iklimden etkilenmeden verilen görevi yerine getiren ve insanlara hizmet eden bir polinasyon ordusu. Tanıştıralım, robot arılar.

İklim değişikliğiyle, pestisitlerle, doğal alanları tahrip ederek zarar verdiğimiz arı nüfusu ve ekosistem için Walmart firmasının çözümü, robot arılar. Walmart, bitkilerin döllenmesini sağlayacak olan tozlaşma dronlarının patentini aldı. Sensörler ve kameralar yardımıyla bitkiler arasında bağımsız hareket edecek olan robot arıların etkili bir tozlaşma yapabilecekleri belirtiliyor.

Robot arılar

Walmart, robot arıları kendi tarım alanlarında kullanıp verim ve kalitesini mi artıracak, yoksa satmak için piyasaya mı sürecek, henüz bilinmiyor. Şu an için bilebildiğimiz tek şey, bu teknolojinin, arıların ölümüne neden olan verim/kar ve tüketim odaklı zihniyetin bir devamı olduğu. polinasyon sayesinde bulundukları bölgedeki meyve ve sebze üretimini artırdıkları bilinen bir gerçek. Robotlara ihtiyacımız yok, arıları yaşatalım; bahçemize, tarlamıza gerçek kovanlar koyalım!

Kaynak: World Economic Forum